Rosyjski producent Baikal Electronics przygotowuje się do opracowania akceleratorów AI, aby sprostać potrzebom kraju w zakresie aplikacji sztucznej inteligencji. Projekt ma trwać trzy lata i kosztować potencjalnie 2 miliardy rubli (ponad 85 milionów złotych).
Andrey Evdokimov, dyrektor generalny firmy Baikal Electronics, powiedział w wywiadzie dla CNews, że został uformowany nowy dział zajmujący się tworzeniem linii specjalistycznych układów do sztucznej inteligencji. Mają one korzystać „z najlepszych obecnie istniejące praktyk architektonicznych„. Jak mówi Evdokimov, „Kluczowym zadaniem dla zespołu jest zbudowanie ekosystemu oprogramowania dla nowych procesorów.”
Baikal uważa, że ma szansę na zaspokojenie potrzeb Rosji
Nowy dział będzie skupiać się wyłącznie na budowie wyspecjalizowanych układów scalonych (ASIC) do zastosowań sztucznej inteligencji. Wysoki rangą dyrektor firmy nie wspomniał, czy ich układy ASIC będą przeznaczone do trenowania, inferencji czy też będą zoptymalizowane do obsługi obu rodzajów obciążeń, jak wysokowydajne GPU od NVIDII. W rzeczywistości szczegóły takie jak harmonogram projektu, zobowiązania finansowe i skomplikowane szczegóły związane z rozwojem układu pozostają tajemnicą.
Jeśli chodzi o sprzęt używany do szkolenia i inferencji w dziedzinie AI, NVIDIA jest liderem na rynku, efektywnie monopolizując pewne segmenty rozwiązań sprzętowych do sztucznej inteligencji. Eksport zaawansowanych produktów firmy, takich jak układy A100 i H100 do Chin i Rosji jest zabroniony ze względu na przepisy eksportowe obowiązujące w USA.
Liderem w dziedzinie układów specjalistycznych do sztucznej inteligencji jest NVIDIA, którą można skutecznie uznać za monopolistę w pewnych segmentach rozwiązań sprzętowych […]. Eksport ich produktów do Rosji jest oficjalnie zabroniony, istnieją także ograniczenia w eksporcie zaawansowanych rozwiązań do Chin. Choć rola specjalistycznego sprzętu w rozwoju technologii sztucznej inteligencji jest krytycznie ważna, różnica między zachodnimi rozwiązaniami, a rosyjskimi alternatywami jest widoczna […]. Istniejący krajowy hardware jest niszowy i nie obejmuje całego spektrum niezbędnych zadań, brakuje im m.in. niezbędnego ekosystemu oprogramowania.
Maxim Maslov, główny developer układów ASIC dla AI w firmie Baikal.
Mimo, że NVIDIA opracowała ograniczone wersje swoich GPU obliczeniowych A800 i H800 dla Chin, nie wydaje się, żeby te części były dostępne dla rosyjskich klientów. Baikal uważa, że daje to firmie szansę na zaspokojenie potrzeb Rosji w zakresie sprzętu do AI w nadchodzących latach. Niejasne jest jednak, gdzie firma planuje produkować swoje układy. Tajwan ogranicza dostawy zaawansowanych procesorów do Rosji i Białorusi, więc TSMC i UMC są z góry wykluczone z listy potencjalnych producentów. Amerykański Intel i GlobalFoundries również nie wchodzą w grę ze względu na sankcje wobec Rosji ze strony USA i Europy. Teoretycznie zostaje chińska firma SMIC, ale nawet ona może odrzucić takie zamówienia z obawy przed kolejnymi ograniczeniami w dostawach ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.
Najnowsze Komentarze