Rynek komputerów osobistych ponownie się rozrasta, a w 2024 roku prognozowany jest wzrost dostaw o 8% w stosunku do roku 2023.
Z raportu udostępnionego przez Canalys możemy wywnioskować, że prawie dwuletni spadek dostaw komputerów ostatecznie zakończy się w IV kwartale tego roku, przechodząc do prognozowanego wzrostu o 5%. Przewiduje się również wzrost w przyszłym roku – 8% w stosunku do obecnego. Canalys spodziewa się, że rosnące zainteresowanie AI i pojawienie się komputerów wyposażonych w układy ARM są najważniejszymi czynnikami wzrostowymi.
Ciągle kilka lat dzieli nas od osiągnięcia poziomu z 2019 roku
Po osiągnięciu szczytu w 2021 roku w związku z pandemią COVID-19, sprzedaż komputerów stopniowo spadała. Canalys spodziewa się, że ostateczna liczba dostaw w tym roku będzie niższa niż jeszcze cztery lata wcześniej, niwelując wszystkie zyski osiągnięte w latach 2020 i 2021. Prognozy wskazują jednak, że w 2024 roku rynek PC powróci mniej więcej do poziomu dostaw z 2019 roku, a następnie do poziomu z 2020 roku w ciągu kolejnych dwóch lat.
Kluczowym założeniem tej prognozy jest zainteresowanie użytkowników sztuczną inteligencją. Canalys przewiduje, że PC przeznaczone do tego celu będą stanowić 19% wszystkich maszyn dostarczonych w 2024 roku. Obejmuje to komputery Mac z układami z serii M i PC wyposażone w procesory AMD Ryzen 7000 oraz Intel Meteor Lake.
Oczekuje się, że urządzenia z układami ARM odegrają ważną rolę w ożywieniu rynku PC. Chociaż procesory M firmy Apple wykorzystują tę architekturę, Canalys wskazał Quaclomm Snapdragon X Elite jako główny czynnik wzrostu dla maszyn na niej opartych. Firma wcześniej przewidywała, że chipy ARM zdobędą 30% udziału w rynku do 2026 roku.
Oczywiście kondycja globalnej gospodarki jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, czy konsumenci kupują komputery. Spadek dostaw w 2022 i 2023 roku był w dużej mierze spowodowany tym, że potencjalni nabywcy byli bardziej oszczędni. Raport w tym wypadku jedynie wspomina o „poprawiającym się środowisku makroekonomicznym”.
Najnowsze Komentarze