Japoński instytut pobił rekord prędkości światłowodu, osiągając zawrotne 22,9 petabitów na sekundę. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni rekord.
Zespół naukowców z National Institute of Information and Communications Technology, Eindhoven University of Technology oraz University of L’Aquila osiągnął przełomową transmisję, która pokazuje możliwość przesyłania do 22,9 petabitów na sekundę (Pb/s) przez pojedynczy kabel światłowodowy złożony z wielu włókien. Jest to znaczący wzrost, ponieważ poprzedni rekord świata wynosił „tylko” 10,66 Pb/s.
Ta technologia może być kolejnym przełomem w rozwoju internetu
Naukowcy osiągnęli ten przełom łącząc najnowsze technologie badawcze z zwielokrotnieniem podziału przestrzeni (SDM) i zwielokrotnieniem podziału długości fali (WDM). SDM wykorzystuje wiele włókien wielordzeniowych i różnorakie technologie transmisji do pracy z ponad 100 kanałami przestrzennymi, które są następnie łączone z WDM. Kolejnym krokiem jest połączenie tego 38-żyłowego, trójmodowego kabla za pomocą wielopasmowego kompatybilnego odbiornika MIMO.
Każdy rdzeń jest w stanie przesyłać dane z prędkością od 0,3 do 0,7 Pb/s. Dzięki zoptymalizowanemu kodowaniu możliwe jest osiągnięcie prędkości do 24,7 Pb/s. Po raz pierwszy połączono różne techniki zwielokrotniania, co stanowi znaczący postęp.
Wyniki badań zostały przedstawione i zaakceptowane na 49. wydarzeniu European Conference on Optical Communications w Glasgow. Chociaż technologia ta jest gotowa do integracji z istniejącą globalną infrastrukturą połączeń optycznych, będzie wymagać znacznej modernizacji obecnych centrów telekomunikacyjnych. Co jednak to oznacza dla szarego użytkownika? Głównie to, że ta nowa infrastruktura mogłaby obsłużyć do trzech razy więcej ruchu danych, czyli 1000 razy więcej niż obecnie wdrażane kable optyczne.
Najnowsze Komentarze