Tajwańczycy szykują się do premiery słabszego wariantu ASUS ROG Ally. Udostępnione benchmarki potwierdzają, że warto było czekać na tańszą wersję tej przenośnej konsoli.
ASUS udostępnił wyniki testów porównawczych dla swojego nowego modelu ROG Ally wyposażonego w 6-rdzeniowy i 12-wątkowy układ AMD Ryzen Z1 z iGPU dysponującym 4 jednostkami CU. Jest to znaczna różnica względem dostępnej dotychczas wersji konsoli z mocniejszym, ale i droższym AMD Ryzen Z1 Extreme wyposażonym w 8 rdzeni i 16 wątków oraz 12 jednostek CU dla układu graficznego. Przekłada się to wyraźnie na wydajność w grach.
Różnice między modelami sięgają nawet 35 FPSów
ASUS przeprowadził testy porównawcze obu wariantów ROG Ally w kilku tytułach AAA, w tym Elden Ring, FIFA 23, Cuberypunk 2077, Call of Duty: Modern Warfare 2, Forza Horizon 5 i Diablo 4 w rozdzielczości 1080P i 720P. W rozdzielczości 1080P, ROG Ally z Z1 Extreme osiągał średnio o 30% wyższą wydajność we wszystkich pięciu tytułach, z marginesem liczby klatek na sekundę sięgającym nawet 35 FPS w przypadku Modern Warfare 2.
Przy 720P, ASUS dodał Red Dead Redemption 2 do puli testowej, wraz z pozostałymi sześcioma tytułami. Średnio, ROG Ally zasilany przez Z1 Extreme był o 24% szybszy niż wariant Ryzen Z1, z różnicami w liczbie klatek na sekundę sięgającymi nawet 27 FPS w Modern Warfare 2. Pomimo, że różnice są całkiem spore, warto odnotować, że wersja bez dopisku Extreme pozwalała na utrzymanie powyżej 30 FPSów w grach w rozdzielczości 1080P, co jest bardzo dobrą informacją.
Procesory AMD Ryzen Z1 stanowią pierwszy krok firmy na rynku układów SoC dla konsol przenośnych, konkurujących z platformą Steam Deck. Nowe chipsy są niestandardowymi wariantami mobilnych procesorów AMD Phoenix, charakteryzującymi się bardziej zoptymalizowanymi krzywymi V/F. AMD Ryzen Z1 Extreme to flagowa jednostka SKU, oferująca 8 rdzeni Zen 4, 16 wątków, zegar boost do 5,1 GHz, 24 MB pamięci podręcznej i 12 jednostek obliczeniowych RDNA 3. AMD Ryzen Z1 to model z niższej półki, wyposażony w 6 rdzeni Zen 4, 12 wątków, zegar boost 4,9 GHz, 22 MB pamięci podręcznej i tylko cztery jednostki obliczeniowe RDNA3
Najnowsze Komentarze