Chińskie SMIC, producent układów Kirin 9000S, jest zaledwie 4 lata do tyłu w stosunku do najbardziej zaawansowanych procesów litograficznych na rynku.
Amerykańskie sankcje nie przeszkodziły chińskiemu producentowi półprzewodników SMIC w masowej produkcji Kirin 9000S, który obecnie znajduje się we flagowym modelu Huawei Mate 60 Pro. Nie jest oczywiście tajemnicą, że wykorzystany proces 7 nm jest kilka generacji za najbardziej zaawansowaną litografią. Jednak raport stwierdza, że wraz z premierą najnowszego SoC, Chiny są co najwyżej 4 lata do tyłu, a kontrole eksportu przeprowadzone przez Stany Zjednoczone miały na celu utrzymanie regionu do 10 lat w tyle w wyścigu technologicznym.
Postęp SMIC może znacznie spowolnić, ze względu na wymagania jakie stawiają litografie mniejsze niż 7 nm
Wypuszczenie Kirin 9000S jest w niesmak Amerykanom, ale powoduje również obawy samych Chin, z goła innego powodu. SMIC ma coraz większy problem z pozyskaniem sprzętu niezbędnego do przejścia na mniejszą litografię. Produkcja tego rodzaju maszyn kosztuje miliony dolarów, a ich udoskonalaniem zajmuje się holenderska firma ASML, która obecnie nie może robić interesów z Państwem Środka ze względu na sankcję.
Rząd chiński, świadom problemu, przedstawił plany zainwestowania ponad 150 mld dolarów w krajowy sektor półprzewodników w latach 2014-2030. Celem jest osiągnięcie krajowej produkcji krzemu wymaganego do smartfonów, samochodów, komputerów i innych urządzeń na poziomie 70% zapotrzebowania. Peter Wennink, dyrektor generalny ASML, wypowiedział się przeciwko sankcjom nałożonym przez USA na Chiny. Twierdzi, że im większa presja wywierana jest na chiński rząd, tym większe będą jego wysiłki.
Najnowsze Komentarze