Close Menu
Geekpedia.plGeekpedia.pl
    Najnowsze publikacje

    Błąd kluczem do sukcesu. Nadchodzi nowe anime w klimatach fantasy

    30/10/2026

    Razer ma gratkę dla fanów Evangeliona. To cała seria peryferiów

    30/10/2026

    Intel szykuje procesory do tanich laptopów. Będą pobierać tylko 6 W

    30/10/2026
    Najnowsze Komentarze
    • Query_external.EXE - Polacy szykują grę, w której piwo przynosi fortunę. Oto Tavern Clicker
    • Wiśnia - Steam pobił kolejny rekord. Takiego tłumu jeszcze nie było
    • Haiku - Google ukradkiem zaserwowało nowego Banana. Jest lepszy i sporo tańszy
    Facebook X (Twitter)
    Geekpedia.plGeekpedia.pl
    • Strona główna
    • Tech
      1. Podzespoły komputerowe
      2. Peryferia
      3. Konsole
      4. Internet
      5. Urządzenia mobilne
      6. Oprogramowanie
      7. Zobacz wszystkie

      Intel szykuje procesory do tanich laptopów. Będą pobierać tylko 6 W

      30/10/2026

      AMD Zen 6 pokazuje pazur. Nawet 26% przewagi nad Zen 5

      25/10/2026

      Ekran, podświetlenie i inne bajery. Oto nowe chłodzenie od MSI

      24/10/2026

      To dlatego nie ma tanich kart w sklepach. Wszystkie trafiają w jedno miejsce

      24/10/2026

      Razer ma gratkę dla fanów Evangeliona. To cała seria peryferiów

      30/10/2026

      Sony serwuje sprzęt jak ze Star Treka. Obraz 3D bez okularów

      29/10/2026

      Lekka jak piórko, a cena przyziemna. HATOR pokazał nową myszkę

      28/10/2026

      YAXO Wasp Ravage. Zaawansowany kontroler, który nie zrujnuje Ci portfela

      27/10/2026

      PlayStation 6 będzie kosztować fortunę. Dwa elementy droższe niż całe PS5

      19/10/2026

      Sony wie jak ogołocić graczy. Kontrolery będą odczytywały karty kredytowe

      25/09/2026

      Gracze zawiedli. Bojkot PlayStation okazał się fiaskiem

      15/09/2026

      Microsoft zmienia zasady. Następna generacja to nie będzie jedna konsola

      30/08/2026

      Firefox wskrzesił legendy internetu. Mozilla chce odzyskać użytkowników

      26/10/2026

      Google zmienia zasady. Twoje maile i zdjęcia będą wpływać na reklamy

      25/10/2026

      Google ukradkiem zaserwowało nowego Banana. Jest lepszy i sporo tańszy

      07/10/2026

      VTuberka zdradziła o sobie jedną rzecz. Młodzi widzowie niemal zniknęli

      20/09/2026

      Apple jednak to zrobiło. Nadciąga wyjątkowy MacBook Pro z ekranem PROLED XDR

      29/10/2026

      Czemu laptopy są drogie? Te trzy elementy to aż 70% kosztu produkcji

      12/10/2026

      HP OmniBook 5 debiutuje. To aż 42 godziny pracy w ludzkiej cenie

      09/10/2026

      Przyszłość iPhone’a leży w rękach Koreańczyków

      08/10/2026

      Discord pozwoli innym czytać Twoje wiadomości. Można to wyłączyć

      28/10/2026

      Steam pobił kolejny rekord. Takiego tłumu jeszcze nie było

      12/10/2026

      Google znowu to robi. Bez płacenia dostaniesz dużo gorsze wyniki

      04/10/2026

      Discord z ważną nowością. Wielu na to czekało

      27/09/2026

      Razer ma gratkę dla fanów Evangeliona. To cała seria peryferiów

      30/10/2026

      Intel szykuje procesory do tanich laptopów. Będą pobierać tylko 6 W

      30/10/2026

      Sony serwuje sprzęt jak ze Star Treka. Obraz 3D bez okularów

      29/10/2026

      Apple jednak to zrobiło. Nadciąga wyjątkowy MacBook Pro z ekranem PROLED XDR

      29/10/2026
    • Rozrywka
      1. Anime i manga
      2. Filmy i seriale
      3. Zobacz wszystkie

      Błąd kluczem do sukcesu. Nadchodzi nowe anime w klimatach fantasy

      30/10/2026

      Nieśmiertelność? To anime pokaże, że to przekleństwo

      29/10/2026

      Nadchodzi nowe anime. Za historię odpowiada autor Date A Live

      27/10/2026

      Ghost in the Shell powraca. Trwają prace nad nową produkcją

      24/10/2026

      Filmowy Cyberpunk nie będzie ekranizacją gry. CD Projekt RED ma inny plan

      16/10/2026

      Avatar stracił koronę. Avengers znowu jest na szczycie

      05/10/2026

      Szybcy i wściekli dostaną własny serial. Wiemy kto go zrobi i kiedy się pojawi

      02/10/2026

      Gra o Tron dostanie film kinowy. Wiemy o czym będzie opowiadać

      30/09/2026

      Błąd kluczem do sukcesu. Nadchodzi nowe anime w klimatach fantasy

      30/10/2026

      Nieśmiertelność? To anime pokaże, że to przekleństwo

      29/10/2026

      Nadchodzi nowe anime. Za historię odpowiada autor Date A Live

      27/10/2026

      Ghost in the Shell powraca. Trwają prace nad nową produkcją

      24/10/2026
    • Gaming

      The Elder Scrolls VI: Sentinel coraz bliżej. Grę możemy zobaczyć w listopadzie

      30/10/2026

      Cyberpunk 2 z multiplayerem? CD Projekt RED daje kolejny sygnał

      28/10/2026

      GTA VI zmasakruje dyski konsol. Wyciekł rozmiar gry

      28/10/2026

      Mass Effect miał uwzględniać wszystkie wybory. BioWare miało na to sposób

      26/10/2026

      Microsoft i Netflix nie dogadali się. Poszło o 300 milionów dolarów

      24/10/2026
    • Artykuły
      1. Poradniki
      2. Recenzje
      3. Felietony
      4. Testy
      5. TOP 10
      6. Zobacz wszystkie

      Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na listopad 2026

      16/10/2026

      Lagi uniemożliwiają Ci grę w World of Warcraft: Forever? Rozwiązanie jest proste

      19/09/2026

      Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na październik 2026

      16/09/2026

      Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na wrzesień 2026

      16/08/2026

      Mini recenzja Reigns: The Witcher. Niby Wiedźmin, ale nie do końca

      7 10/03/2026

      Recenzja Sejm The Game. Ta gra nie oszczędza nikogo i niczego

      6.5 27/10/2025

      Recenzja Altheia: The Wrath of Aferi. Diament, który wymaga oszlifowania

      6.5 12/10/2025

      Zmierzyć się ze swoją przeszłością, czyli recenzja Leila

      7 07/04/2025

      Gothic Sequel. Kontynuacja, której nie było

      15/06/2026

      Harry Potter wraca jako serial. Jest pierwszy zwiastun i masa szczegółów

      26/03/2026

      Gothic kończy dziś 25 lat. To brudny, toporny i kultowy RPG

      15/03/2026

      Słuchał ich każdy, lecz nikt nie wiedział kim są. Historia I Cavalieri del Re

      08/03/2026

      Test Cooler Master V8 Ace 3DHP. To prawdziwy pokaz inżynierii

      19/08/2026

      Test YAXO Hornet Fury Elite. Tani kontroler, który pozytywnie zaskakuje

      29/06/2026

      Śnieżnobiały ideał. Rzut oka na zasilacz Fractal Ion 3 Gold 1000 W

      04/05/2026

      Test Lexar Ares RGB. To moduły RAM, z których można sporo wycisnąć

      31/03/2026

      TOP 10 filmów science fiction, które zostają w głowie na długo

      03/08/2026

      TOP 10 shōnen anime. Produkcje pełne akcji dla każdego

      04/11/2025

      10 nowości w Mario Kart World, które musisz znać przed premierą

      07/04/2025

      Nie tylko Wiedźmin. TOP 10 polskich gier, o których się u nas nie mówi

      01/04/2025

      Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na listopad 2026

      16/10/2026

      Lagi uniemożliwiają Ci grę w World of Warcraft: Forever? Rozwiązanie jest proste

      19/09/2026

      Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na październik 2026

      16/09/2026

      Test Cooler Master V8 Ace 3DHP. To prawdziwy pokaz inżynierii

      19/08/2026
    Facebook X (Twitter)
    Geekpedia.plGeekpedia.pl
    Strona główna » GeForce RTX 5060 Ti i RTX 5060 oficjalnie. Większa wydajność i niższe ceny
    Podzespoły komputerowe

    GeForce RTX 5060 Ti i RTX 5060 oficjalnie. Większa wydajność i niższe ceny

    Autor: Karolina Wójcik15/04/2025Brak komentarzy2 minuty czytania
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp

    Tanie granie znowu będzie możliwe. Zieloni poszli po rozum do głowy i nie tyle utrzymali, co nawet obniżyli MSRP. A wszystko to przy większej wydajności w grach i programach.

    NVIDIA oficjalnie zaprezentowała dziś karty graficzne GeForce RTX 5060 Ti oraz GeForce RTX 5060, kończąc tym samym pierwszy etap premiery konsumenckiej rodziny Blackwell – kolejne modele (z dopiskiem „SUPER”) pokażą się dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy ich dokładną specyfikację, sugerowane ceny, wewnętrzne testy wydajności oraz datę premiery.

    GeForce RTX 5060 Ti wystartuje z ceną od 1799 złotych

    Nowe karty graficzne korzystają z układu NVIDIA GB206 i chociaż litografia pozostaje bez zmian w porównaniu do poprzedniej generacji – nadal mowa o 4 nm od TSMC – to dostajemy więcej jednostek obliczeniowych na bazie nowszej architektury. Dotyczy to zarówno GeForce RTX 5060 Ti, jak i RTX 5060. Dokładna specyfikacja wygląda następująco:

    RTX 5060 Ti 16GBRTX 5060 Ti 8GBRTX 5060RTX 4060 Ti 16GBRTX 4060 Ti 8GBRTX 4060
    RdzeńGB206GB206GB206AD106AD106AD107
    LitografiaTSMC 4NTSMC 4NTSMC 4NTSMC 4NTSMC 4NTSMC 4N
    Jednostki CUDA460846083840435243523072
    Jednostki Tensor14414412013613696
    Jednostki RT363630343424
    Taktowanie Boost (MHz)257225722497253525352460
    VRAM (Gbps)282828181817
    VRAM (GB)16881688
    Szyna danych128-bit128-bit128-bit128-bit128-bit128-bit
    Przepustowość (GB/s)448448448288288272
    Pobór mocy (W)180180145160160115
    Data premieryKwiecień 2025Kwiecień 2025Maj
    2025
    Lipiec
    2023
    Maj
    2023
    Lipiec
    2023
    MSRP429 USD379 USD299 USD499 USD399 USD299 USD

    Zieloni zaprezentowali wewnętrzne testy porównujące GeForce RTX 5060 Ti 16 GB z wcześniejszymi modelami – GeForce RTX 4060 Ti 16 GB i RTX 3060 Ti. Największe skoki wydajności widoczne są w grach wspierających najnowsze techniki upscalingu i generowania klatek (DLSS 4 z MFG 4X). W „czystej wydajności” różnice są wyraźnie mniejsze, choć nadal zauważalne -szczególnie w wyższych rozdzielczościach i przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Na suche liczby poczekamy do jutra, bo wtedy pokażą się niezależne recenzje.

    Sugerowane ceny w Polsce to 1799 złotych za GeForce RTX 5060 Ti 8 GB oraz 1999 złotych za GeForce RTX 5060 Ti 16 GB. Jest więc taniej niż generację temu, a za dwa razy więcej VRAM dopłacamy tylko 200 złotych. Sklepowy debiut nastąpi 16 kwietnia. A co z GeForce RTX 5060? Tutaj brak polskich cen, ale oficjalne MSRP to 299 USD, co powinno oznaczać około 1399 złotych. Ten układ trafi do sklepów później, bo w maju (brak konkretnej daty).

    NVIDIA zdecydowała się nie wydawać kart w wersji Founders Edition, czyli wersji referencyjnych. Oznacza to, że na sklepowych półkach zobaczymy wyłącznie autorskie układy od producentów takich jak ASUS, GIGABYTE, MSI, Palit i inni. Te zwykle kosztują więcej, a ostateczna cena zależeć będzie też od sytuacji rynkowej, czyli dostępności.

    Źródło:
    NVIDIA, Oprac. własne
    Geekpedia Poleca GeForce RTX 5000 GPU Karta graficzna NVIDIA NVIDIA Blackwell NVIDIA GeForce RTX 5060 NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti
    Udostępnij: Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Poprzedni artykułJaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na kwiecień-maj 2025
    Następny artykuł Czekasz na test NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB? To się nie doczekasz

    Powiązane wpisy

    Intel szykuje procesory do tanich laptopów. Będą pobierać tylko 6 W

    Analizy nie zostawiają złudzeń. Firmy wydają fortunę na AI, a zysków brak

    Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź

    Najnowsze Komentarze
    • Query_external.EXE - Polacy szykują grę, w której piwo przynosi fortunę. Oto Tavern Clicker
    • Wiśnia - Steam pobił kolejny rekord. Takiego tłumu jeszcze nie było
    • Haiku - Google ukradkiem zaserwowało nowego Banana. Jest lepszy i sporo tańszy
    • Elfik - Diablo V oficjalnie. Zdradzono datę premiery
    • Aarii - HBO zmienia symbole Hogwartu. Fani Harry’ego Pottera są podzieleni
    Warte uwagi

    Jaki PC kupić? Polecane zestawy komputerowe na październik 2026

    16/09/2026

    TOP 10 filmów science fiction, które zostają w głowie na długo

    03/08/2026

    HDMI vs DisplayPort – Co lepsze, czym się różnią i które wybrać?

    20/07/2026
    Najnowsze recenzje
    Testy

    Test Cooler Master V8 Ace 3DHP. To prawdziwy pokaz inżynierii

    Autor: Przemysław Banasiak
    Testy

    Test YAXO Hornet Fury Elite. Tani kontroler, który pozytywnie zaskakuje

    Autor: Jakub Przybylski
    Testy

    Śnieżnobiały ideał. Rzut oka na zasilacz Fractal Ion 3 Gold 1000 W

    Autor: Przemysław Banasiak
    O nas

    Jesteśmy grupą zapalonych geeków, którzy postanowili dzielić się swoją wiedzą bez zbędnego lania wody i clickbaitu. Nasza redakcja jest w pełni niezależna.

    Kontakt:
    press@geekpedia.pl

    Zgłoś błąd.
    Informacje
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    • Redakcja
    © 2023 - 2026 Geekpedia.pl

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.