Próby stworzenia chłodzenia cieczą pozbawionego pompki trwają już od jakiegoś czasu. Wydaje się, że pierwszy raz jednak mamy do czynienia z czymś, co faktycznie działa.
Roman „der8auer” Hartung, overclocker, inżynier i youtuber zajmujący się technologią i sprzętem komputerowym, dostał w swoje ręce obiecujący prototyp chłodzenia CPU typu AiO. Wykorzystuje on technologię termosyfonową – metodę wymiany ciepła opartej na naturalnej konwekcji, która zapewnia cyrkulację cieczy bez konieczności stosowania pompki. Gwarantuje to znacznie cichszą pracę całego układu, jednak kosztem nieco mniejszej wydajności.
Chłodzenie zostało wykonane przez niemiecką firmę Wieland
Na pierwszy rzut oka Wieland Cold Plate Gaming wygląda jak typowe chłodzenie wodne z dwoma wentylatorami 120-milimetrowymi. Jednak bliższa i dokładniejsza inspekcja pozwala zauważyć cylindryczne elementy z rurkami, łączące się z blokiem procesora. Ze względu na ich zastosowanie wymaga ono więcej miejsca niż tradycyjne AiO. Sam aluminiowy blok, jako że pozbawiony pompki, jest znacznie cieńszy i lżejszy niż w tradycyjnych rozwiązaniach oraz pasuje zarówno do gniazd AMD, jak i Intela.
der8auer testował to ciekawe rozwiązanie w komputerze umieszczonym w obudowie be quiet! Dark Base Pro 901 i wyposażonym w procesor AMD Ryzen 9 7950X oraz płytę główną ASUS ROG X670E Hero. Użyta pasta termoprzewodząca to Thermal Grizzly Kryonaut Extreme, a do porównania użyto chłodzenia Corsair iCUE H150i. Jako, że jest to konstrukcja 360-milimetrowa, musiał się on pozbyć jednego z wentylatorów, aby wyniki były porównywalne.
W przypadku chłodzenia Corsair testy wykazały, że procesor osiągnął około 95°C pod obciążeniem w syntetycznym benchmarku Cinebench R23 z wentylatorami ustawionymi na 1600 RPM. der8auer ustawił następnie wentylatory Wieland Plate Gaming na tę prędkość, aby uzyskać jak najbardziej podobne warunki. Wyniki prezentowały się następująco:
Corsair iCUE H150i | Wieland Cold Plate Gaming | |
Temperatura (średnia) | 95,2°C | 95°C |
Pobór mocy (średni) | 205 W | 183 W |
Wynik | 36 719 punktów | 36 272 punktów |
Jak widać, różnica w poborze mocy podczas używania obu modeli chłodzenia sięga ledwo 1% przy niemal takiej samej osiąganej przez procesor temperaturze, jednak ze znacznie lepszą kulturą pracy w urządzeniu wyprodukowanym przez Niemców. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. YouTuber zauważył, że występuje duża szczelina między chłodnicą a mocowaniem wentylatora, co może skutkować „uciekającym” powietrzem.
Podsumowując, Wieland Cold Plate Gaming to ciekawe rozwiązanie już na etapie prototypu, w którym nie brak miejsca na kilka ulepszeń, chociażby zastosowanie większej ilości miedzi w stopce o czym wspomniał Hartung. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że brak pompki to również brak elementu mechanicznego mogącego ulec awarii oraz potencjalnie niższe koszty całej konstrukcji – plusy są więc nie tylko w formie cichszej pracy. Niestety, jak na razie brak informacji o planowanej dacie wypuszczenia chłodzenia na półki sklepowe.
Najnowsze Komentarze