Ujawniono kluczowe informacje na temat procesorów Intel Lunar Lake. Znamy liczbę rdzeni i wątków, taktowania oraz konfigurację pamięci podręcznej.
Na pierwszy rzut oka nadciągająca seria Intel Lunar Lake wydaje się bardzo podobna do dostępnej już rodziny Intel Meteor Lake. Będą to procesory o wysokiej wydajności ale niskim zużyciu energii, które trafią tylko do urządzeń mobilnych. Należy się jednak spodziewać znaczących zmian w obrębie pamięci Cache oraz technologii Hyperthreadingu. Wciąż jednak kluczowym będzie długi czas pracy na jednym ładowaniu.
Rodzina Intel Lunar Lake ma trafić do laptopów
Przetestowany procesor to stepping A1, a więc jest to pierwsza działająca seria, która wyszła z fabryki. Tym samym należy zakładać, że do czasu premiery wiele może się jeszcze zmienić, zwłaszcza w przypadku zegarów. Aktualna specyfikacja prezentuje się następująco:
- Architektura rdzeni P: Intel Lion Cove
- Architektura rdzeni E: Intel Skymont
- Ilość rdzeni P: 4
- Ilość rdzeni E: 4
- Liczba wątków: 8
- Pamięć podręczna L1: 836 KB (112 KB na rdzeń P, 96 KB na rdzeń E)
- Pamięć podręczna L2: 14 MB (2,5 MB na rdzeń P, 1 MB na rdzeń E)
- Pamięć podręczna L3: 12 MB
- Taktowanie w trybie Turbo: 2,8 GHz
- Litografia: Intel 18A/TSMC N3B
Warto odnotować, że wcześniejsze przecieki informowały o pamięci podręcznej L3 wielkości 16 MB, natomiast opublikowany zrzut ekranu podaje 12 MB. Opcje są dwie – albo plany Niebieskich uległy zmianie i dostaniemy mniej pamięci podręcznej, albo system błędnie odczytał pamięć CPU. Biorąc jednak pod uwagę wielkość L2 bardziej prawdopodobna jest druga z możliwości.
Kolejna zagadka to liczba wątków, która wynosi zaledwie 8. Poprzednie procesory Intela o architekturze hybrydowej zawierały Hyperthreading dla rdzeni P, co powinno skutkować 12 wątkami. I tutaj również nie ma jasnej odpowiedzi – wątki mogą być zarówno wyłączone na potrzeby testów lub Niebiescy faktycznie odchodzą od wielowątkowości.
Najnowsze Komentarze