W poszukiwaniu najwyższej wydajności użytkownicy są gotowi poświęcić naprawdę wiele, ale czy skłonni są potencjalnie zniszczyć swój procesor? EKWB twierdzi, że tak!
Z generacji na generację zarówno procesory ze stajni Intela, jak i AMD oferują coraz lepszą wydajność. Jednak nigdy nie ma róży bez kolców, a w tym przypadku wiąże się to zwykle z większym poborem mocy i wyższymi temperaturami. Problem ten często rozwiązuje instalacje okazalszego i wydajniejszego chłodzenia. Aczkolwiek w przypadku topowych procesorów i fanów podkręcania i to może nie wystarczyć.
Chłodzenie jest dostępne w sprzedaży w cenie około 915 złotych
Czym więc różni się EK-Nucleus AIO CR360 Direct Die D-RGB od innych, znanych nam rozwiązań? Przede wszystkim tym, że przeznaczony jest on dla procesorów, które zostały poddane procesowi delidingu, czyli zdjęciu IHS i odsłonieniu krzemowego rdzenia. Jest to niezwykle ryzykowne i wiąże się z utratą gwarancji, ale spadki temperatur jakie można dzięki temu osiągnąć są ogromne. Nie na darmo producent ozdobił chłodzenie trupią czaszką.
AIO od EKWB zostało przygotowane we współpracy z Romanem „der8auer” Hartungiem, ekstremalnym overclockerem i twórcą marki Thermal Grizzly. Niema tutaj więc mowy o amatorszczyźnie. Sam sprzęt przeznaczony jest dla wyskalpowanych (czyli pozbawionych fabrycznego odpromiennika ciepła) CPU Intela, korzystających z gniazda LGA 1700. Mowa więc o rodzinach Intel Alder Lake-S, Raptor Lake-S i Raptor Lake Refresh.
Słoweńcy zastosowali specjalnie wyprofilowaną podstawę wykonaną z miedzi, którą następnie poniklowano. Tym samym nie straszny jej ciekły metal. Jeśli natomiast chodzi o samą chłodnicę, jest to raczej standardowe rozwiązanie. Mierzy ona 360 mm długości oraz 27 mm grubości. Zastosowano natomiast autorską pompkę, której prędkości sięgają 3100 RPM.
Oczywiście, w przypadku chłodzenia nie można nie wspomnieć o wentylatorach. W EK-Nucleus AIO CR360 Direct Die D-RGB użyto trzech sztuk EK-FPT FAN 120 D-RGB, które mogą poszczycić się prędkościami do 2300 RPM, wydajnością do 77 CFM i głośnością nie przekraczającą 36 dB(A). Jak wskazuje nazwa samego AIO, śmigła wyposażono również w adresowalne poświetlenie RGB LED.
Chłodzenie jest już możliwe do kupienia w oficjalnym sklepie producenta w formie zamówienia przedpremierowego. Cena jaką przyjdzie nam za nie zapłacić wynosi 210 euro, a więc około 915 złotych. Warto nadmienić, że AiO objęto pięcioletnią gwarancją.
Najnowsze Komentarze