Intel Meteor Lake nie ma już przed nami tajemnic. Niebiescy zdradzili pełną specyfikację, a pierwsze laptopy trafiły już do sklepów.
Na rynku zadebiutowały wczoraj oficjalnie procesory Intel Meteor Lake. Niebiescy odchodzą tutaj od konstrukcji monolitycznej, na rzecz budowy modułowej. Umożliwia to lepsze dostosowywanie jednostek do konkretnych potrzeb oraz pozwala na połączenie różnych litografii. Tym samym zobaczymy tutaj kafelek CPU w procesie produkcji Intel 4, podstawę 3D Foveros w Intel 16, Kafelek GPU w litografii TSMC N5 oraz kafelki SoC i I/O w TSMC N6.
Intel Meteor Lake wyposażono w specjalne jednostki NPU, które znacząco zwiększają wydajność w zadaniach AI
Intel Meteor Lake, zwane również Intel Core Ultra, to procesory mobilne skierowane do laptopów, handheldów oraz Mini PC. Nadal mowa o konstrukcji big.LITTLE, czyli połączeniu dużych, wysokowydajnych rdzeni (Intel Redwood Cove), z małymi, energooszczędnymi (Intel Cresmont). Co ciekawe, dwa pomocniczne rdzenie typu E znalazły się również w kafelku SoC. Niebiescy nazywają je „Low Power Island” (Wyspa Niskiego Poboru Mocy).
Intel szczyci się nowymi, zintegrowanymi układami graficznymi Intel Xe-LPG, które bazują na architekturze znanej z rodziny Intel ARC Alchemist. W porównaniu do stosowanych wcześniej iGPU (Intel Xe-LP) mowa o dwa razy większej wydajności, która pozwoli na granie w starsze gry lub nowsze produkcje jak Baldurs Gate 3 na niskich ustawieniach. Mniej spektakularnie wygląda to w zestawieniu z AMD RDNA3, gdzie mowa o 10% lepszej wydajności.
Oczywiście nie zabrakło tutaj wsparcia iGPU dla DirectX12 Ultimate, sprzętowego raytracingu, technologii Intel XeSS czy kodeków AV1, H.265 , H.264 oraz VP9. Prócz tego nowe procesory obsługują standard Wi-Fi 7, Thunderbolt 4 i DisplayPort 2.1.
W ramach rodziny Intel Meteor Lake zobaczymy jedenaście procesorów. Osiem jest odstępnych już teraz, a trzy pojawią się na początku przyszłego roku. Mowa o dwóch seriach – H oraz U. Obie obsługują pamięci RAM DDR5-5600 oraz LPDDR5-7467.
Flagowym procesorem jest Intel Core Ultra 7 165H. Oferuje on 16 rdzeni (6+8+2) oraz 22 wątki z taktowaniem do 5,0 GHz. Zintegrowany układ graficzny wyposażono w 8 rdzeni Xe, które pracują z zegarem do 2300 MHz. Bazowy pobór mocy to 28 W, ale w trybie Turbo możemy zaobserwować skoki do 64 lub 115 W. Pierwsze laptopy trafiły już do sklepów.
Najnowsze Komentarze