Unia Europejska zatwierdziła nowe przepisy mające na celu lepszą regulację użytku sztucznej inteligencji. Dla firm, które się nie zastosują przewidziane są wysokie kary.
Parlament oraz Rada Unii Europejskiej zatwierdziły nowe przepisy dotyczące oprogramowania i usług sztucznej inteligencji oraz firm opracowujących i oferujących generatywne produkty AI. UE stała się pierwszą organizacją na świecie, która ustanowiła tego rodzaju regulacje.
Nowe przepisy przewidują kary rzędu 150 000 000 złotych
Jak dowiadujemy się z treści Ustawy o sztucznej inteligencji: porozumienia w sprawie kompleksowych przepisów dotyczących godnej zaufania sztucznej inteligencji, nowe zakazy stosowania sztucznej inteligencji będą dotyczyć:
- Systemów biometrycznej kategoryzacji wykorzystujących wrażliwe cechy (np. polityczne, religijne, filozoficzne przekonania, orientację seksualną, rasę);
- Nieukierunkowanego pozyskiwania obrazów twarzy z internetu lub z nagrań CCTV w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy;
- Rozpoznawania emocji w miejscu pracy i placówkach edukacyjnych;
- Scoringu społecznego opartego na zachowaniu społecznym lub cechach osobistych;
- Systemów AI manipulujących zachowaniem ludzkim w celu obejścia ich wolnej woli;
- Wykorzystania sztucznej inteligencji do wykorzystywania słabości ludzi (ze względu na wiek, niepełnosprawność, sytuację społeczną lub ekonomiczną);
W ramach wprowadzonych regulacji Unia Europejska przewiduje pewne wyjątki dla organów ścigania. Systemy sztucznej inteligencji mogłyby być używane do poszukiwania konkretnych osób będących ofiarami porwań, wykorzystywania seksualnego lub handlu ludźmi. Mogą także pomagać w zapobieganiu atakom terrorystycznym lub zostać użyte do poszukiwania podejrzanych o różne przestępstwa, takie jak porwania, morderstwo i inne.
Systemy AI sklasyfikowane jako typu ogólnego przeznaczenia będą musiały ujawnić streszczenia dotyczące używanych przez nie treści do szkolenia, a także sposób przestrzegania praw autorskich Unii Europejskiej. Zmuszone one także będą do udostępniania dokumentacji technicznej. Systemy uznane za zbyt wpływowe w swojej dziedzinie będą musiały przestrzegać bardziej restrykcyjnych przepisów, w tym sposobów łagodzenia ryzyka systemowego, raportów dotyczących efektywności energetycznej i nie tylko.
Dla firm nieprzestrzegających nowych przepisów przewidziane zostały kary pieniężne. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz stopnia naruszenia ustawy, mogą one wynieść od 7,5 do aż 35 milionów euro (od 32,5 do 152 milionów złotych).
Opisywane przepisy wciąż czekają na poddanie pod głosowanie przez Komisje Rynku Wewnętrznego i Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, a następnie ostateczne głosowanie przez Parlament i Radę, zanim staną się pełnomocnym prawem na terenie UE.
Najnowsze Komentarze