Naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu przedstawili wyniki dotyczące schładzania procesorów za pomocą słonej wody. Rezultaty są nad wyraz obiecujące.
Niedawno opublikowany artykuł naukowy chwali się „wyjątkową sprawnością” nowego pasywnego systemu zarządzania temperaturą, który może zwiększyć wydajność procesora dzięki użyciu słonej wody. Jest on również samonapełniający się, dzięki możliwości pobierania wilgoci z otoczenia. System ten, nazywany „higroskopijnym radiatorem membranowym obciążonym solą” (HSMHS), wykorzystuje sól bromku litu ograniczoną porowatą membraną, która umożliwia odparowywanie wody. Według naukowców, platforma testowa osiągnęła o 32,65% lepszą wydajność przy użyciu tej nowej technologii.
Nowe rozwiązanie jest do 10 razy lepsze od najnowocześniejszych alternatyw takich jak struktury metaloorganiczne i hydrożele
Chłodzenie procesorów oraz całych centrów danych może stanowić znaczący koszt zarówno dla firm, jak i dla środowiska. Pasywne technologie są z natury atrakcyjne, ponieważ nie mają ruchomych części i nie wymagają bezpośredniego zasilania. Jednak obecnie dostępne układy tego rodzaju często ulegają szybkiemu nasyceniu ciepłem, co powoduje spadek wydajności systemu przez dławienie termiczne. Kluczową zaletą HSMHS jest to, że może on skutecznie chłodzić system do 10 razy dłużej niż najnowocześniejsze alternatywy, takie jak struktury metaloorganiczne i hydrożele.
Jak więc działa ta obiecująca technologia? Naukowcy stworzyli standardowo wyglądający radiator i umieścili na nim roztwór bromku litu. Jest on utrzymywany w porowatym materiale membranowym, który przepuszcza parę wodną. Chłodzenie następuje w wyniku procesu desorpcji roztworu soli, uwalniając parę wodną do otaczającej atmosfery przez wspomnianą membranę. Wyniki testów pokazały, że procesor komputera mógł pracować w temperaturze poniżej 64°C przez około 400 minut (ponad sześć i pół godziny). Nie bez znaczenia jest też kwestia opłacalności – chłodzenie solą ma być nawet 1000 razy tańsze niż stosowanie chłodzenia metaloorganicznego na bazie chromu.
Najnowsze Komentarze