O ile nie jest to nic dziwnego w przypadku smartfona czy tabletu, to kontrowersyjna wydaje się decyzja o wyposażenie w sztuczną inteligencję pralki czy piekarnika.
Według raportu opublikowanego przez DigiTimes, południowokoreański gigant technologiczny planuje „wyposażyć wszystkie swoje nowe produkty AGD w jednostki przetwarzania neuronowego (NPU)” w 2024 roku. Plany obejmują zarówno urządzenia premium, jak i te przeznaczone dla szarego konsumenta. Dotyczy to kategorii produktów takich jak telewizory ze Smart TV, zmywarki, piekarniki, lodówki i klimatyzatory. Powodem inwestycji Samsunga we wprowadzenie NPU do tak szerokiej gamy urządzeń jest dodanie sztucznej inteligencji do swoich sprzętów jako ich kluczowego wyróżnika. Mówi się oczywiście też o umożliwieniu klientom korzystania z nich przy bardzo niskim zużyciu energii (ale z zawsze włączoną sztuczną inteligencją).
Wszystkie smart urządzenia Samsunga mają ze sobą współpracować w ramach inteligentnego domu i aplikacji SmartThings
Co jednak konkretnie ma zaoferować nam sztuczna inteligencja w tym przypadku? Koreańczycy mówią o wdrożeniu rozpoznawania głosu i pełnej obsłudze asystenta Bixby. Doda on do urządzeń możliwości zadawania pytań i udzielania odpowiedzi oraz szerzej zintegruje wszystkie kompatybilne urządzenia domowe. Niektóre niedawno zaprezentowane inteligentne sprzęty domowe idą jeszcze dalej. Na przykład piekarniki stają się zdolne do rozpoznawania włożonej weń żywności i sugerują metody gotowania. Innym przykładem wspomnianym w raporcie są lodówki rozpoznające przechowywane przedmioty.
Jeśli jednak przejrzymy ostatnie posunięcia Samsunga, nasuwa się nam jeszcze jedna myśl. Mianowicie widać tutaj ewidentne plany na przekonanie użytkowników do wyposażenia się wyłącznie w sprzęty tego producenta. Im więcej urządzeń będzie ze sobą współpracować w ramach SmartThings (aplikacji służącej do kontroli smart sprzętów producenta), tym chętniej zaopatrzymy się w kolejne ze stajni Koreańczyków. I o ile wizja włączenia klimatyzatora, automatycznego zsunięcia rolet i uruchomienia kostkarki do lodu, gdy sprzęty wykryją wyższą temperaturę i słońce wydaje się kusząca, to pojawiają się również głosy sprzeciwu. Obawy dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa i prywatności, którą oddamy w zamian za wygodę.
Najnowsze Komentarze