Według najnowszych testów Zieloni zostawiają konkurencję w tyle. Problem w tym, że te zostały udostępnione właśnie przez nich, warto więc poczekać na odpowiedź AMD i Intela.
NVIDIA przedstawiła wyniki testów porównawczych dla zaawansowanego układu Grace. Ten nowoczesny procesor oparty na architekturze Arm Neoverse, dostarcza wydajność dwukrotnie większą od procesorów AMD EPYC Genoa 4. generacji i Intel Sapphire Rapids Xeon 4. generacji, przy zachowaniu identycznego zużycia energii.
Zieloni, kontra Czerwoni, kontra Niebiescy
Zieloni chwalą się, że Grace CPU Superchip zawiera dwa 72-rdzeniowe układy na jednej płycie, co daje 144 rdzenie Arm Neoverse V2. Interfejs NVLink-C2C łączy oba chipy, umożliwiając dwukierunkową przepustowość do 900 GB/s. Każdy procesor ma osiem dedykowanych pakietów LPDDR5X o pojemności do 1 TB. U konkurencji natomiast mamy EPYC 9654 z 96 rdzeniami Zen 4 w przypadku Czerwonych i Xeon Platinum 8480+ z 56 rdzeniami Golden Cove produkcji Niebieskich.
Grace CPU Superchip to rozwiązanie dwuprocesorowe, dlatego też NVIDIA przetestowała EPYC 9654 i Xeon Platinum 8480+ w platformach typu 2P. W rezultacie mamy do czynienia z prawdziwym starciem tytanów, w której 144 rdzenie Neoverse V2 walczą ze 192 rdzeniami Zen 4 i 112 rdzeniami Golden Cove.
Jako, że wyniki benchmarków dostarczył sam producent, należy zachować pewną dozę ostrożności podczas ich przeglądania. Zieloni wybrali pięć różnych specjalistycznych obciążeń, aby porównać trzy procesory z dużą liczbą rdzeni. Lista obejmuje Weather WRF, MD CP2K, Climate NEMO, CFD OpenFOAM i Graph Analytics GapBS BFS.
Zgodnie z wynikami testów porównawczych, procesor NVIDIA Grace zapewnił o 40% wyższą wydajność niż Intel Xeon Platinum 8480+. Był on jednak niemal równy z AMD EPYC 9654 – z wyjątkiem benchmarku Graph Analytics GapBS BFS, w którym produkt NVIDII odnotował 40% przewagę nad procesorem AMD.
AMD EPYC 9654 przewyższył Intel Xeon Platinum 8480+ z podobnym, 40% marginesem w większości obciążeń roboczych. Układ AMD był do 30% szybszy w CFD OpenFOAM i remisował z Xeonem w Graph Analytics GapBS BFS.
Mocną stroną układu NVIDIA Grace CPU Superchip jest jego wydajność energetyczna. Wykresy pokazują, że ma do 2,5 razy lepszą wydajność energetyczną niż konkurencja w środowisku centr danych o mocy 5 MW – był prawie 2 razy bardziej wydajny niż AMD EPYC 9654, podczas gdy Xeon Platinum 8480+ był najmniej energooszczędny z całej trójki.
Aby dokładnie ocenić te liczby, należy je rozpatrywać w odpowiednim kontekście. NVIDIA Grace osiąga maksymalne zużycie energii na poziomie 500 W w przypadku zestawu składającego się z dwóch procesorów i pamięci LPDDR5X. Domyślne TDP dla modeli AMD EPYC 9654 oraz Intel Platinum 8480+ wynoszą odpowiednio 360 W i 350 W. W sytuacji, gdy korzystamy z platformy dwuprocesorowej, procesory AMD i Intel mogą osiągać łączne zużycie energii sięgające odpowiednio 720 W i 700 W.
Pierwotnie przewidziany na pierwszą połowę 2023 roku, rozwój procesora NVIDIA Grace napotkał pewne trudności. Niemniej jednak, dyrektor generalny Zielonych, Jensen Huang, poinformował, że produkcja jest aktualnie w toku, a więc systemy dostarczane przez producentów OEM prawdopodobnie ujrzą światło dzienne w drugiej połowie tego roku.
Najnowsze Komentarze