Niebiescy ogłosili wczoraj swoje plany dotyczące stworzenia nowego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników. Inwestycja ma znajdować się w okolicach Wrocławia. Byłby to pierwszy w Europie obiekt tego typu.
W ostatnich latach nastąpił duży wzrost zainteresowania komputerami osobistymi. Jednym z największych czynników był oczywiście okres, w którym szalał COVID 19 – ze względu na pracę zdalną, wiele osób zdecydowało się na zakup laptopa czy komputera stacjonarnego. Oczywiście mile widziana zmiana dla producentów CPU, dla Intela, lidera na rynku, zwiększony popyt zaczął przerastać możliwości ich obecnej infrastruktury. Nowa inwestycja firmy z Kalifornii jest odpowiedzią na ten problem.
Inwestycja zostanie wybudowana zgodnie z zasadami zielonego budownictwa, zmniejszając ślad węglowy zakładu
Według szacunków producenta, inwestycja będzie łącznie kosztować oszałamiające 4,6 miliarda dolarów amerykańskich, czyli prawie 19 miliardów złotych. Co więcej, po ukończeniu, nowy zakład niebieskich ma oferować aż 2000 nowych miejsc pracy w samym Intelu oraz wiele stanowisk powiązanych, jak dostawcy czy osoby odpowiedzialne za czystość. Zauważalny będzie także duży wzrost w tymczasowym zapotrzebowaniu na robotników w regionie w procesie budowy Zakładu Integracji i Testowania i Półprzewodników.
Zakład będzie dobrze skomunikowany wraz z ośrodkiem produkcji wafli krzemowych, planowanym do zbudowania w Niemczech. Oprócz tego, firma zapewnia w swojej informacji prasowej, że inwestycja zostanie wybudowana zgodnie z zasadami zielonego budownictwa. Ma to mieć na celu minimalizację śladu węglowego i wpływu na środowisko, na co Europejczycy kładą duży nacisk.
Nowy zakład ma także drugie dno – pozwoli on Unii Europejskiej na realizację ich celu, jakim jest stworzenie odporniejszego, samowystarczalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Zwiększanie ilości zakładów w innych regionach świata pozwala na dywersyfikację i zmniejszenie do pewnego stopnia zależności od Chin.
Oczywiście, na dzień pisania artykułu są to jedynie plany i obietnice. Losy przedsięwzięcia będziemy bacznie obserwować w nadchodzących latach. Trzymamy jednak kciuki, że inwestycja w naszym regionie okaże się sukcesem. Kto wie, może nawet zachęci to inne firmy do podążenia w ślad za Intelem i otworzenia zakładów w Polsce.
Najnowsze Komentarze