Wykupienie Activision Blizzard King, spółki znanej z takich serii jak Call of Duty, Warcraft, czy Candy Crush Saga jest jedną z największych zmian na rynku producentów gier
w ostatnich latach. Czy decyzja brytyjskiego rządu stanie na drodze Microsoftowi?
Brytyjski organ nadzorczy Competition and Markets Authority (CMA) ogłosił swoją ostateczną decyzję dotyczącą próby przejęcia Activision-Blizzard-King przez Microsoft pod koniec zeszłego miesiąca. To ustalenie stwierdziło, że transakcja ma „istotne niedociągnięcia”, a także zmniejsza innowacyjność i znacząca zmieni sytuację na rynku grania w chmurze. Teraz sprawa poszła o kilka kroków dalej.
Wielka Brytania jest wyraźnie zamknięta dla biznesu
Najnowsze ogłoszenie zakazuje każdej z firm, jako większy podmiot lub poprzez jedną ze swoich spółek zależnych, podejmowania jakichkolwiek ruchów w celu przejęcia siebie nawzajem. Wyklucza też możliwość „opcji nabycia opcji”, również w późniejszym terminie.
Po zeszłomiesięcznej decyzji w sprawie przejęcia, prezes Microsoftu, Brad Smith, oświadczył: „Decyzja CMA odrzuca pragmatyczną ścieżkę rozwiązania problemów związanych z konkurencją i zniechęca do innowacji technologicznych oraz inwestycji w Wielkiej Brytanii”.
Zarówno Activision, jak dyrektor generalny Bobby Kotick, wyrazili swoje zdanie na temat decyzji, a sama spółka wydała oświadczenie: „Dokonamy ponownej oceny naszego dalszego rozwoju w Wielkiej Brytanii. Globalni innowatorzy, duzi i mali, zauważą – że pomimo całej retoryki – Wielka Brytania jest wyraźnie zamknięta dla biznesu”.
Nowe postanowienie CMA zostało ogłoszone tuż przed tym, jak Komisja Europejska
ma wydać swoją decyzję w sprawie transakcji. Nastąpi to prawdopodobnie już w przyszły poniedziałek. Źródła poinformowały agencję Reuters, że UE planuje dać błogosławieństwo tej operacji, co może okazać się problematyczne dla decyzji CMA.
[AKTUALIZACJA]
Dzisiaj, 15 maja, Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że zatwierdza fuzję Microsoft-Activision o wartości 68,7 miliarda dolarów pod określonymi warunkami. Przedstawione przez Microsofta 10-letnie remedium, które ma zaspokoić obawy związane z negatywnym wpływem fuzji na konkurencję, wystarczyło dla KE. Gigant z Redmond zobowiązał się do udostępnienia wszystkich istniejących i przyszłych gier Activision-Blizzard „na dowolnej usłudze streamingu w chmurze, na dowolnym urządzeniu”.
Najnowsze Komentarze