CEO Intela, Pat Gelsinger, twierdzi, że dominacja Zielonych w zakresie sztucznej inteligencji to czyste szczęście. Wiceprezes NVIDII odpowiada, że Intelowi zabrakło wizji i realizacji.
Pat Gelsinger publicznie określił sukces NVIDII w branży AI jako czysty przypadkek. Podczas wystąpienia na Massachusetts Institute of Technology (MIT), szef Niebieskich powiedział, że dyrektor generalny NVIDII, Jensen Huang, „miał wyjątkowe szczęście”. Następnie ubolewał nad tym, że Intel zrezygnował z projektu Larrabee, który jego zdaniem mógł sprawić, że firma byłaby równie „szczęśliwa”. Oczywiście Zieloni w osobie Bryana Catanzaro (wiceprezes ds. badań nad stosowanym głębokim uczeniem) nie zgodzili się z tym stwierdzeniem.
Pat Gelsinger pragnie demokratyzacji sztucznej inteligencji
Wypowiedź CEO Intela była odpowiedzią na pytanie zadane przez Danielę Rus, profesor elektrotechniki i informatyki oraz dyrektor Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) na MIT, które brzmiało: „Co robi Intel w zakresie rozwoju sprzętu AI i czy postrzega to jako przewagę nad konkurencją?”.
Gelsinger rozpoczął swoją odpowiedź od omówienia błędów Intela. Opowiedział też o swoich 11 latach w EMC, a następnie VMWare i smutnym losie, który spotkał projekt Larrabee. Dodatkowo jego zdaniem dominacja NVIDII wynikła z faktu, że „Intel w zasadzie nie zrobił nic w tej przestrzeni przez 15 lat”. Zapowiedział również nadchodzące zmiany: „Wracam, mam pasję, zaczniemy pojawiać się w tej przestrzeni”.
Oprócz opracowywania samego sprzętu pod AI, Pat Gelsinger jest zainteresowany demokratyzacją sztucznej inteligencji. Jego zdaniem ważne jest „wyeliminowanie zamkniętych technologii, takich jak CUDA”. W niedalekiej przyszłości dyrektor generalny Intela widzi tę siłę demokratyzacji jako udostępnienie wysokowydajnej sztucznej inteligencji na każdej maszynie, od skromnych użytkowników domowych, po programistów i przedsiębiorstwa.
CEO Intela przewiduje, że w dużej mierze dzięki AI stoimy u progu „jednej do dwóch dekad czystej innowacji”. Uważa on, że sztuczna inteligencja pozwoli nam wykorzystać zasoby znacznie wykraczające poza duże, ale raczej proste zbiory danych, które są obecnie używane.
Najnowsze Komentarze