Do stale rosnącego grona krajów nakładających ograniczenia na chińską platformę lub wręcz zakazujących jej działania na swoim terenie dołączył kolejny.
Nepal, bo o nim mowa, zdecydował się nałożyć zakaz na chińską aplikację podczas posiedzenia rządu, które odbyło się 13 listopada 2023. Władze stwierdziły oficjalnie, iż powodem decyzji jest fakt, że platforma może „zachęcać do mowy nienawiści”. Dodatkowo tylko w ostatnich czterech lat w aplikacji zgłoszono aż 1647 przypadków cyberprzestępstw.
Konkretna data zakazania aplikacji w Nepalu nie została podana
TikTok prowadził rozmowy z wydziałem ds. cyberprzestępczości nepalskiej policji i ministerstwem spraw wewnętrznych, a decyzja zostanie wprowadzona w życie dopiero po zakończeniu odpowiednich przygotowań technicznych. Konkretna data zakazania aplikacji nie została uwzględniona w oświadczeniu.
Decyzja ta jest następstwem wdrożenia w kraju „Dyrektyw w sprawie funkcjonowania sieci społecznościowych 2023”, które wymagają, aby platformy mediów społecznościowych (m. in. X, YouTube, Facebook) utworzyły fizyczną placówkę, jeśli chcą nadal działać w Nepalu. Rząd Nepalu powiedział, że „zostało to wprowadzone w świetle rosnącej liczby osób skarżących się na nieobecność przedstawicieli firm w Nepalu, co utrudnia władzom reagowanie na obawy użytkowników, a nawet usuwanie z platform treści budzących zastrzeżenia”.
W ostatnich miesiącach TikTok stanął w obliczu większych obaw społeczeństwa o bezpieczeństwo niż kiedykolwiek wcześniej, a platforma została ukarana grzywną w wysokości 368 milionów dolarów. Wszystko ze względu na sposób, w jaki serwis przetwarzał dane młodszych użytkowników. Ponadto Komisja Europejska poprosiła TikTok o wyjaśnienie tego, w jaki sposób platforma planuje zadbać o bezpieczeństwo dzieci.
Mimo zakazów i kolejnych ograniczeń TikTok nadal zawiera nowe umowy z różnorakimi podmiotami w celu zwiększenia popularności. Za przykład można podać niedawną umowę z Disneyem w ramach obchodów 100-lecia istnienia firmy na rynku.
Najnowsze Komentarze