Jim Keller krytykuje koszty R&D nad NVIDIA Blackwell, które wyniosły 10 miliardów dolarów. Twierdzi, że wszystko można było osiągnąć za ułamek tej kwoty.
Dyrektor generalny Tenstorrent znany jest ze swoich wybitnych umiejętności i ciętego języka. Krytykował koszty budowy fabryk mających służyć rozwojowi AI, nazywał technologię CUDA Zielonych „bagnem”, a teraz postanowił wytknąć NVIDII rozrzutność w kwestiach badawczo-rozwojowych nad układami z rodziny GeForce RTX 5000.
Pomimo kosztów, odcięcie innych firm od NVLINK jest na rękę NVIDII
Dokładnie chodzi o zastosowaną technologię interkonektu piątej generacji nazwaną „NVLINK”. Chociaż ma ona znaczną przewagę nad innymi metodami pod względem przepustowości, opóźnień i skalowania, to minusem jest jej zamknięta architektura oraz wysoki koszt. Keller, znany z promowania ideologii open-source, skrytykował więc oba te mankamenty.
Alternatywą w tym przypadku mogłoby być zastosowanie otwartej technologii Ultra Ethernet, która jest rozwinięciem znanego od lat Ethernetu. Pomimo, że znajduje się ona ciągle w fazie rozwoju, to skupienie się na niej mogłoby przynieść korzyści nie tylko samym Zielonym w postaci niższych kosztów, ale również innym firmom i użytkownikom. Jak mówi, dzięki temu możliwe by było zbicie kosztów z 10 mld dolarów do zaledwie 1 mld.
Prawdopodobnie jednak nic z górnolotnej mowy Kellera nie wyjdzie. Popyt na układy przeznaczone do pracy z AI jest tak wysoki, a konkurencja NVIDII tak daleko w tyle, że ci po prostu mogą sobie na wysokie koszty pozwolić. Odcięcie od swojej technologii AMD i Intela będzie w tym wypadku jedynie dodatkowym plusem dla NVLINK.
Najnowsze Komentarze